Návštěva pana Holby s asistenční fenkou Amy v MŠ

Dnes dopoledne jsme v naší mateřské škole přivítali vzácnou a zajímavou návštěvu. Přišel mezi nás pan Holba se svojí labradorkou Amy. Je to čtyřletá psí slečna, která prošla speciálním výcvikem pro asistenční psy. Děti byly velmi překvapené, když se dozvěděly, že takto vycvičený pes je téměř stejně drahý, jako nový automobil.

Pro pana Holbu má však Amy nevyčíslitelnou hodnotu, neboť je téměř slepý a má jen zbytky sluchu. Amy mu tak pomáhá zvládat všechny nástrahy každodenního života. Doprovází jej na každém kroku –  do obchodu, na úřady, dokáže ho bezpečně převést přes přechod i podat nejrůznější předměty. Dochází s ním také na canisterapii.

Mnohé z těchto svých dovedností nám Amy předvedla a také nám ukázala, jak dokáže být trpělivá a poslušná. Pan Holba nám vysvětlil, jak i my můžeme postiženému člověku pomoci a ukázal nám řadu pomůcek, které mu v běžném životě pomáhají. Už také víme, že kromě nevidomého člověka s bílou slepeckou holí můžeme potkat na ulici i někoho, kdo bude mít hůl červenobílou, což znamená, že takový člověk je hluchoslepý.

Největší odměnou pro nás bylo, když jsme si Amy mohli pohladit a chvíli si s ní pohrát. Na závěr jsme panu Holbovi předali finanční částku 500,- korun, kterou děti vybraly, a Amynce jsme dali něco dobrého. Za zorganizování této akce děkujeme paní knihovnici Hurníkové.

Mirka Jahodová