Ztracená mláďata

S dětmi ve třídě Koťátka jsme si tento týden povídali o zvířátkách a jejich mláďatech. Seznamovali jsme se s názvy mláďat, učili se je správně přiřadit k mamince. Naučili se o nich písničku, a také jsme je zkoušeli namalovat.

Kromě těchto činností jsme si ve čtvrtek rozehráli dramatickou etudu Ztracená mláďata. Děti si vyzkoušely hru v roli – „proměnily se“ na konkrétní zvířátko, zkoušely jeho pohyby a zvuky. Radovaly se z narozených mláďátek. To vše bylo podkresleno krásnými tóny Vivaldiho Jara.

Ale co to? Když se ráno vzbudily, mláďata nikde!!! Kde mohou být? Kdo je vzal? Tu už děti začaly rozvíjet různé nápady a teorie. Nakonec jsme společně vytvořili portrét zločince, který asi naše mláďata vzal. Jaké bylo překvapení, když stopa, která nás k němu vedla, bylo obyčejné rozlité mléko. A tak pátrání začalo nanovo. Tentokrát jsme se museli zamyslet jinak… Neudělali jsme nějakou chybu? A už je tu řešení. Neposedná mláďata utekla, neboť jsme v noci nespali v ohrádce, chlívku, stáji, apod. ale pod širým nebem. Když na naše volání mláďátka přiběhla, nastala velká radost! Teď už jen postavit ohrádky, domečky, zkrátka místo, kde budeme v bezpečí…

Skrze tuto dramatizaci se děti učily vyjadřovat své nápady, myšlenky, a to jak slovně, tak pohybem. Rozvíjeli jsme tak tvořivé myšlení dětí a to skrze hru.

 

Jana Zavadilová