Pohanka

Pohanka patří do kategorie takzvaných pseudoobilovin. To znamená, že není řazena mezi obiloviny jako je pšenice nebo žito. Liší se od nich některými výživovými vlastnostmi.

Pohanka je cenným zdrojem vlákniny, obsahuje jí více než celozrnné obiloviny. Vláknina pomáhá v prevenci srdečně-cévních onemocnění, vysokého cholesterolu v krvi, má schopnost upravit zažívání, podporuje růst důležité střevní mikroflóry.

Pohanka obsahuje cenný antioxidant, rutin. Rutin v pohance pomáhá při cévních onemocněních, zánětech všeho druhu a krvácení z dásní a nosu, podporuje prokrvování, posiluje imunitní systém.

Z minerálních látek se v pohance nachází mangan, zinek, selen, draslík, měď, dále pak vápník, železo, vitamíny B1,B2,E,C. Pohanka je cenným zdrojem bílkovin, zejména pro osoby citlivé na lepek, je přirozeně bezlepkovou surovinou.

V naší školní jídelně pohanku zařazujeme do jídelníčku ve formě polévky pohankové, jako zavářku do polévky, např. rajské. Nově jsme pohanku přidali do masových koulí, tím jsme zvýšili výživovou hodnotu pokrmu. Plánujeme pro děti z MŠ zařadit pohankovou kaši na sladko. Děti si oblíbily tyto obilné kaše, jako je jáhlová, ovesná…

Pohanku odebíráme od českého dodavatele-Pohankový mlýn Šmajstrla z Frenštátu pod Radhoštěm. Tento mlýn má dlouholetou tradici, loupání pohanky zde provádějí mechanickým způsobem, při němž nejsou znehodnoceny vitamíny.

Pohanka je velice prospěšná lidskému organismu, proto by měla patřit ke stálicím našeho jídelníčku.

Andrea Klanicová