… a po létě přijde den, kdy se stanu školákem

…toto je úryvek písně, který zazněl v pátek odpoledne z úst předškolních dětí. V tento den se konala malá slavnost „Pasování předškolních dětí na školáky s přespáním ve školce“.

Nejdříve děti předvedly malou ukázku „Hravé angličtiny“ a po té za zvuku fanfár slavnostně předstoupily před  své rodiče. Všem to ve žlutých tričkách s logem školky a se slavnostním čepcem na hlavě moc slušelo.

Ve chvíli, kdy tyto děti paní učitelka ze základní školy pasovala a přijala mezi její žáky  si každý přítomný uvědomil, že jedna životní etapa těmto dětem skončila a jiná jim právě začíná.

Naše slavnost pak pokračovala dále. Zaměstnanci školy připravili pro děti i rodiče malý raut. Děti si pochutnaly na pizze a sladké medaili s jedničkou. Rodiče pak měli možnost ochutnat jednohubky s pomazánkami, které děti dostávají ve školce ke svačinkám.

Po této malé hostině se rodiče odebrali domů a dětem ta pravá zábava ve školce teprve začala – následovaly hry na školní zahradě, procházka podvečerní Vřesinou, večeře s patřičnou hygienou, polštářová bitva a diskotéka. Měly jsme připravený i netradiční večerníček, ale na něj nedošlo. Sotva děti ulehly na své lehátko v náruči objímajíc svého plyšáka  za chvíli bylo slyšet jen tiché a klidné oddychování.

Noc byla poklidná, nikdo nemluvil ze spaní, nikdo nám nespadl z lehátka. Ráno, sotva se rozednilo, školkou se neslo veselé štěbetání dětí. Všechny se těšily na své rodiče, až jim budou vyprávět své zážitky  z první a zároveň poslední noci strávené ve školce.

 

M. Kudelová