Měla babka čtyři jabka, aneb jablíčka kam se podíváš

Tento týden nás ve školce provázelo téma ovoce. Děti poznávaly různé druhy ovoce podle barvy, tvaru, ale také dle chuti. Největší pozornost jsme zaměřili na jablíčko. Vždyť právě teď nám na stromech dozrávají, a my je sklízíme a zpracováváme. S dětmi jsme si povídali, jaké jsou možnosti jeho zpracování – výroba moštu, kompotu, sušení jablíček na křížaly, či pečení jablečného závinu neboli „štrúdlu“. Děti si takový štrúdl vyzkoušely upéct. Nastrouhat jablíčka, ochutit je cukrem a skořicí. Vyválet těsto a jablíčka do něj zatočit. Výsledek byl perfektní a děti si na jablíčkovém závinu po obědě opravdu pochutnaly. Kromě pečení jsme s dětmi vyráběli nejrůznější jablíčka. Ti nejmenší si je zkoušeli vymodelovat. Starší je vystřihovali a provlékali vlnou či tvořili společné koláže. Díky motivaci jablíček si děti také procvičily počítání, přiřazování dle tvaru a barvy, atd. Nechyběl ani taneček mazurka na píseň Měla babka. Zkrátka díky obyčejnému jablíčku jsme si užili spoustu zábavy, her a radosti.

 

Jana Zavadilová