70.výročí osvobození Vřesiny

K 70. výročí osvobození obce Vřesina žáci naší školy dne 30.dubna 2015 navštívili Pomník padlých (obětí 1. a 2. světové války a vojáků Rudé armády). Položením květin tak uctili jejich památku.Vřesina byla osvobozena v rámci Ostravské operace dne 29.dubna 2015.Pomník padlých byl odhalen 28.10.1923 obětem 1. světové války.
V padesátých letech minulého století byla deska pomníku doplněna dvěma jmény (A. Bajgar 1942 Osvětim, J. Bárta 1944 Vratislav) a šesti jmény Vřesinských občanů ( Františka Navrátová, Jaroslav Pokorný, Jan Restel, Gustav Martiník, Vilibald Martiník a František Chrapek), kteří zahynuli během okupace, při osvobozování obce nebo zemřeli na  následky svých zranění, včetně údaje o  počtu 23 rudoarmějců, kteří padli při osvobozování obce. V sedmdesátých letech 20. století byl pomník upraven do  podoby akademickým sochařem Evženem Schollerem z Vřesiny a v nedávné době opraven firmou Kamenosochařství Orel ze Staré Vsi nad Ondřejnicí.
Použité zdroje: Vřesinské noviny.

osvobozeni_vresina2

Vlková Jiřina