Úvod > ŠD > ŠD - Aktuality > Ohlédnutí za vánočními svátky a den Tří králů

Ohlédnutí za vánočními svátky a den Tří králů

Vánoční prázdniny skončily, ale my jsme se  k nim ve školní družině ještě naposledy vrátili. Povídali jsme si o tom, kdo, kde a jak vánoční prázdniny a svátky prožil, jaký měl nejkrásnější zážitek a co mu udělalo největší radost. Kdo chtěl, svěřil se  i s tím, jaké dostal vánoční dárky.

Na dne 6. ledna připadá svátek Tří králů, kterým svátky vánoční končí, a tak jsme i my ve školní družině udělali za nimi definitivní tečku povídáním o Třech králích. Připomněli jsme si tradici Tří králů, vysvětlili si její nejdůležitější myšlenky, seznámili jsme se také s charitativní činností pořádanou u příležitosti tohoto svátku.

Děti si poté vyrobily papírové loutky Tří králů a nacvičily si a sehrály legendu o putování těchto mudrců do Betléma za právě narozeným Ježíšem, kterému nesly rovněž vzácné dary.

Poslechli jsme si a zazpívali i koledu “My, Tři králové jdeme k vám” a zjistili jsme, že má ve skutečnosti mnohem více slok, než jsou známé a běžně zpívané.

Dozvěděli jsme se rovněž, že písmena K + M + B, která králové píší svěcenou křídou nad dveře domu, jež navštívilii, vlastně neznamenají počáteční písmena jejich jmen, jak se mnozí dosud domnívali, ale z latinského “Christus mansionem benedicat“, čili “Kriste, požehnej tomuto domu”.

Některé děti jsou také aktivně zapojené do charitativní činnosti, a tak nám líčily, jak v této době obcházely se svou sbírkou jednotlivá obydlí, a jak byl celý tento vánoční čas nakonec završen tříkrálovým koncertem v místním kostele.

S uplynulými Vánocemi jsme se tedy rozloučili, myslím, důstojně a už se těšíme na ty příští.