Úvod > > ZŠ - Aktuality > Pitný režim ve školní jídelně

Pitný režim ve školní jídelně

Dětem ve školní jídelně nabízíme především vodu. Přestože voda neobsahuje téměř žádné živiny, je její příjem zcela zásadní pro správné fungování organismu, a to zejména u dětí. Dále mají děti k dispozici neslazené ovocné čaje.

Naše školní jídelna je zapojena do projektu Skutečně zdravá škola. Projekt nám dává k dispozici seznam ověřených dodavatelů, a jedním z nich je firma Vitaminátor. Od této firmy odebíráme 100% ovocné šťávy.

Firma Vitaminátor je tradiční rodinná firma z podhůří Jeseníků. Hospodaří v ekologickém systému hospodaření již řadu let. Zabývá se pěstitelskou a výrobní činností - zpracování vlastních výpěstků, výroba 100% přírodních šťáv, ovocných a zeleninových přesnídávek aj. Složení jejich ekologického sadu: jabloně, hrušky, švestky, maliny, černý rybíz, červený rybíz. Začali pěstovat také zemědělské plodiny: pšenice špalda, oves, pohanka.

Firma pořádá naučný program pro děti. Program se skládá ze dvou částí - teoretické a praktické. V celkem tříhodinovém naučném programu představují práci sadaře v jednotlivých ročních obdobích. Výklad je doplněn o tematické hry a úkoly. Děti se dozví o plodinách, které se pěstují v ČR, kdy probíhá jejich výsadba, péče o sklizeň, o důležitosti jejich konzumace a s tím spojené zdravé stravovací návyky. Pochopí proces od zrníčka přes jablíčko až po hotový výrobek.

Hlavním cílem je vzdělávání v oblasti environmentální výchovy, zvýšení atraktivity zemědělství v očích dětí a prohloubení vztahu k přírodě, hospodaření v ekologickém systému, nezbytnost zemědělství ve vztahu k produkci potravin, přiblížit význam konzumace ovoce a zeleniny, poukázat na zdravé stravovací návyky.

Andrea Klanicová