Úvod > > ZŠ - Aktuality > Výtvarná dílna

Výtvarná dílna

V pátek 24. 11. navštívila naši školu paní Šárka Dvořáková, která se zabývá výtvarnými dílnami. Připravila pro žáky 3. a 5. třídy činnost, při které si žáci vyrobili svícen.

Děti si přinesly sklenici, paní Dvořáková koupila provázky, které už dopředu nastříhala na požadovanou velikost. Nejprve děti uvázaly první provázek (90 cm) kolem hrdla sklenice. Ostatních devět provázků (67 cm) pak na něj navázaly. Potom jednotlivé provázky spolu spojovaly uzly a vytvářely tím síťku kolem celé sklenice. Tato technika se nazývá macramé.

Macramé neboli drhání je pradávná technika splétání šňůr a provázků. Kombinací různých druhů uzlů vznikají zajímavé geometrické vzory. Ty můžete aplikovat jak na dekorace, tak na šperky. V současné chvíli jsou nejpopulárnějším materiálem pro tvorbu  macramé šňůry z recyklované bavlny. Nejoblíbenějšími výrobky jsou dekorace na zeď, závěsy na květináče nebo lucerny.

Paní Dvořáková se zabývá mnoha jinými technikami. Domluvili jsme se, že naše žáky opět navštíví na jaře a něco si společně vyrobíme.

Petra Hrušková