Úvod > ŠD > ŠD - Aktuality > Tydli, fidli, bumtarata, otevřete kmotře vrata! Maškary k vám přišly, hej, začal masopust

Masopust lidově fašank nebo také karneval představuje slavnostní období mezi Vánocemi a Velikonocemi. A tak i v naší školní družině proběhlo minulý týden tradiční „maskobraní“, které se uskutečnilo v tělocvičně ZŠ. V rámci příprav jsme si napříč odděleními povídali něco o tradicích masopustu, že se jedná o období, v němž se lidé radují, veselí, pořádají plesy a maškarní průvody. Vysvětlili jsme si, jak probíhal masopustní průvod, jaké figury v něm vystupovaly a co představovaly. V odděleních se tak začaly objevovat různé druhy masek a převleků. Děti zhlédly také tematickou pohádku „Chaloupku na vršku: Jak to bylo o masopustu“.

Pro starší děti byla připravena masopustní bojovka, která prověřila jejich vědomosti. Došlo i na vyrábění masek, papírových šašků, krepových řetězů, které krásně vyzdobily třídu 2. oddělení a karnevalových čepic, které si děti mohly odnést domů.

Na úvod karnevalového průvodu zazněla hudba a jednotlivé masky se představily, vytvořily dlouhý špalír a protančily se k první disciplíně. Porota složená z vychovatelek bedlivě sledovala jednotlivé masky, aby je na konci mohla vyhodnotit. Pro děti byly připraveny soutěžní disciplíny jako podtancování pod lanem, tanec ve dvojicích s míčkem na čele, vytahování úkolů z klobouku a další. Dobrá nálada nás neopouštěla po celou dobu.  Děti i paní vychovatelky se opravdu bavily. Na závěr nechybělo vyhodnocení nejlepší masky a diskotéka. Protože se děti velmi snažily a masky byly opravdu krásné, vybrat tu nejlepší nebylo vůbec jednoduché. Nakonec byly odměněny všechny děti sladkou odměnou v podobě cukrovinek a domácích pečených buchet.

Družinové „maskobraní“ se opravdu povedlo a všem se moc líbilo.

Tak příští rok ahóóóój

Bc.Ingrid Snášelová – vychovatelka ŠD