Úvod > > MŠ - Aktuality > „Se Sokolem do života aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky“

„Se Sokolem do života aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky“

„Se Sokolem do života aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky“ je nejrozšířenější projekt na pohybovou gramotnost dětí ve věku od 3 – 6 let u nás.

Naše mateřská škola se již druhým rokem do tohoto projektu aktivně zapojila.

U předškolních dětí je důležité, aby si osvojily základy svých schopností a mohly se v pozdějším životě dále rozvíjet a zdokonalovat.

Rozvoj pohybové gramotnosti patří mezi základní pilíře stejně tak jako rozvoj řeči, myšlení či poznání. V projektu Se Sokolem do života se děti učí vnímat pohyb jako přirozenou součást  života.

Projekt je rozdělen do tří kategorií podle obtížnosti, aby vyhovoval růstu a vývoji dětí v předškolním věku. Konkrétně to jsou tyto věkové skupiny: nejmladší kategorie 3-4 roky, prostřední kategorie ve věku 4-5 let a nejstarší děti ve věku 5-6 let.

Průvodcem je sokolík Pepík, jehož maskot se již stal součástí každé třídy. Právě on je hlavní motivací pro děti, aby se na pohybové aktivity těšily a zároveň měly chuť učit se něco nového.

Všechny celoroční pohybové aktivity jsou rozděleny do pěti oblastí: přirozená cvičení, obratnost, cvičení s míčem, rozvíjení poznání a netradiční činnosti.

Každou z těchto oblastí reprezentuje zvířátko, podle kterého se děti mohou orientovat v jednotlivých úkolech. S kobylkou Emilkou trénují základní pohybová cvičení, s opičkou Haničkou obratnost a s ježečkem Marečkem cvičí s míčem. Veverka Věruška je učí novým věcem a rozvíjí jejich poznání a s beruškou Danuškou zkouší netradiční činnosti.

Cílem projektu je, aby se děti naučily pracovat se svým tělem, koordinovat pohyby, zároveň zvyšovat svoji tělesnou zdatnost a pohyb se stal přirozenou součástí jejich života. Hlavně je to ale musí bavit.